Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input20.2400 hp, 15.093 kWHorsepower rating output19.1500 hp, 14.28 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP20.24Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power19.15Output shaft center to input motor mounting face distance10.1300 in, 257.302 mmOutput styleHollowOverhung load2860 lbf, 12721.914 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3449 in/lb, 3449.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating22.2000 hp, 16.555 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 20.2400 hp, 15.093 kW |
| Horsepower rating output | 19.1500 hp, 14.28 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 20.24 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 19.15 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.1300 in, 257.302 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2860 lbf, 12721.914 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3449 in/lb, 3449.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 22.2000 hp, 16.555 kW |