Center Distance Range1" thru 3.25"Centre Distance3 inEfficiency80Frame Size180TCGear Ratio25:1Gear TypeWormHP1HP Range3HP (< 5)Input Bore (C Face)1.125Input HP @ 1750 RPM3.36Input Keyway (C Face)1/4x1/8Input Maximum Speed1750 rpmInput Size1-1/8 in DiaInput TypeC-Face QuilledKeyway Size1/4 x 1/8 in Input/1/2 x 3/16 in OutputLength10.95 inLubrication TypePolyglycol OilMaterialCast IronNo. of Gear ReductionsSingleOutput Diameter (in)1.438Output Maximum Speed70 rpmOutput Size1.438 in DiaOutput Torque Range2500 to 5000 in lbsOutput Torque Rating (in-lb)2527 in-lbs @1750 input RPMOutput TypeHollowOverhung Load Rating (Output Shaft(lb))2574Product TypeWorm Speed ReducerReducer StyleStandardThrust Rating - output shaft2574Torque Rating121.09 in-lb Input/70 in-lb OutputTypeSingle Reduction StandardWidth8.38 in
| Center Distance Range | 1" thru 3.25" |
| Centre Distance | 3 in |
| Efficiency | 80 |
| Frame Size | 180TC |
| Gear Ratio | 25:1 |
| Gear Type | Worm |
| HP | 1 |
| HP Range | 3HP (< 5) |
| Input Bore (C Face) | 1.125 |
| Input HP @ 1750 RPM | 3.36 |
| Input Keyway (C Face) | 1/4x1/8 |
| Input Maximum Speed | 1750 rpm |
| Input Size | 1-1/8 in Dia |
| Input Type | C-Face Quilled |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 in Input/1/2 x 3/16 in Output |
| Length | 10.95 in |
| Lubrication Type | Polyglycol Oil |
| Material | Cast Iron |
| No. of Gear Reductions | Single |
| Output Diameter (in) | 1.438 |
| Output Maximum Speed | 70 rpm |
| Output Size | 1.438 in Dia |
| Output Torque Range | 2500 to 5000 in lbs |
| Output Torque Rating (in-lb) | 2527 in-lbs @1750 input RPM |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load Rating (Output Shaft(lb)) | 2574 |
| Product Type | Worm Speed Reducer |
| Reducer Style | Standard |
| Thrust Rating - output shaft | 2574 |
| Torque Rating | 121.09 in-lb Input/70 in-lb Output |
| Type | Single Reduction Standard |
| Width | 8.38 in |