Drive typeFlange Mounted (JF)High Speed Shaft Diameter (in)1.875 inHigh Speed Shaft Length (in)3.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1700 RPMLip seal materialVitonNominal ratio14Product5215JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)7.125 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveForced air over housing - fan driven by high speed shaftUnit size5215Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline5.59 inWidth Through Housing (in)8.68 in
| Drive type | Flange Mounted (JF) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.875 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 3.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1700 RPM |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 14 |
| Product | 5215J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 7.125 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | Forced air over housing - fan driven by high speed shaft |
| Unit size | 5215 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 5.59 in |
| Width Through Housing (in) | 8.68 in |