Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.6400 hp, 0.477 kWHorsepower rating output0.5400 hp, 0.403 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.64Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.54Output shaft center to input motor mounting face distance7.2200 in, 183.388 mmOutput styleHollowOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output293 in/lb, 293.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating1.3800 hp, 1.029 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.6400 hp, 0.477 kW |
| Horsepower rating output | 0.5400 hp, 0.403 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.64 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.54 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2200 in, 183.388 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 293 in/lb, 293.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 1.3800 hp, 1.029 kW |