Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.9200 hp, 4.415 kWHorsepower rating output5.4700 hp, 4.079 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange56CInput HP5.92Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM233 RPMMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power5.47Output shaftHollow alternateOutput shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1520 lbf, 6761.297 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1458 in/lb, 1458.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating6.8900 hp, 5.138 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.9200 hp, 4.415 kW |
| Horsepower rating output | 5.4700 hp, 4.079 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 5.92 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 233 RPM |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 5.47 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1520 lbf, 6761.297 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1458 in/lb, 1458.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 6.8900 hp, 5.138 kW |