Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmHorsepower rating input1.9000 hp, 1.417 kWHorsepower rating output1.6900 hp, 1.26 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP1.9Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio12OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.69Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance7.8300 in, 198.882 mmOutput styleLeftOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output770 in/lb, 770.0 in/lbRatio12 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.8300 hp, 2.11 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Horsepower rating input | 1.9000 hp, 1.417 kW |
| Horsepower rating output | 1.6900 hp, 1.26 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.9 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 12 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.69 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.8300 in, 198.882 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 770 in/lb, 770.0 in/lb |
| Ratio | 12 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.8300 hp, 2.11 kW |