Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmCenter to end of shaft distance4.6900 in, 119.126 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.3400 hp, 0.999 kWHorsepower rating output1.1100 hp, 0.828 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.34Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio20OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power1.11Output shaft center to input motor mounting face distance5.0200 in, 127.508 mmOutput styleRightOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint/coatingNoRated torque output796 in/lb, 796.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.0000 in, 25.4 mmShaft length output2.1100 in, 53.594 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.9900 hp, 1.484 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.6900 in, 119.126 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.3400 hp, 0.999 kW |
| Horsepower rating output | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.34 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 1.11 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0200 in, 127.508 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 796 in/lb, 796.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Shaft length output | 2.1100 in, 53.594 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.9900 hp, 1.484 kW |