Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7100 hp, 2.021 kWHorsepower rating output2.3200 hp, 1.73 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP2.71Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length0.3800 in, 9.652 mmMounting bolt pattern width6.3800 in, 162.052 mmNominal ratio20OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power2.32Output shaft center to input motor mounting face distance8.6300 in, 219.202 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1673 in/lb, 1673.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.7100 hp, 2.767 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7100 hp, 2.021 kW |
| Horsepower rating output | 2.3200 hp, 1.73 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.71 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.3800 in, 9.652 mm |
| Mounting bolt pattern width | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 2.32 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.6300 in, 219.202 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1673 in/lb, 1673.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.7100 hp, 2.767 kW |