Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input10.0000 hp, 7.457 kWHorsepower rating output9.1900 hp, 6.853 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP10Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power9.19Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleHollowOverhung load2700 lbf, 12010.198 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3310 in/lb, 3310.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating10.6300 hp, 7.927 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 10.0000 hp, 7.457 kW |
| Horsepower rating output | 9.1900 hp, 6.853 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 10 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 9.19 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2700 lbf, 12010.198 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3310 in/lb, 3310.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 10.6300 hp, 7.927 kW |