Base to output center height3.8800 in, 98.552 mmCase size38Center distance (in)3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 inCenter to end of shaft distance7.7500 in, 196.85 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.1500 hp, 3.095 kWHorsepower rating output3.4100 hp, 2.543 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP4.15Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width4.7500 in, 120.65 mmNominal ratio30OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.625 inOutput horse power3.41Output shaft center to input motor mounting face distance10.7200 in, 272.288 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3682 in/lb, 3682.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.6250 in, 41.275 mmShaft length output4.2000 in, 106.68 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating4.4300 hp, 3.303 kW
| Base to output center height | 3.8800 in, 98.552 mm |
| Case size | 38 |
| Center distance (in) | 3.5000 in, 88.9 mm, Center distance (in):3.8 in |
| Center to end of shaft distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.1500 hp, 3.095 kW |
| Horsepower rating output | 3.4100 hp, 2.543 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 4.15 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.7500 in, 120.65 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.625 in |
| Output horse power | 3.41 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.7200 in, 272.288 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3682 in/lb, 3682.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.6250 in, 41.275 mm |
| Shaft length output | 4.2000 in, 106.68 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 4.4300 hp, 3.303 kW |