Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmHorsepower rating input2.5700 hp, 1.916 kWHorsepower rating output2.2200 hp, 1.655 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP2.57Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio15OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power2.22Output shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleRightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingSilverRated torque output1199 in/lb, 1199.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.3000 hp, 2.461 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Horsepower rating input | 2.5700 hp, 1.916 kW |
| Horsepower rating output | 2.2200 hp, 1.655 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 2.57 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 2.22 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Silver |
| Rated torque output | 1199 in/lb, 1199.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.3000 hp, 2.461 kW |