Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.4200 hp, 1.059 kWHorsepower rating output1.1100 hp, 0.828 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.42Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio30OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power1.11Output shaft center to input motor mounting face distance5.4700 in, 138.938 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1201 in/lb, 1201.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.0600 hp, 1.536 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.4200 hp, 1.059 kW |
| Horsepower rating output | 1.1100 hp, 0.828 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.42 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 1.11 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4700 in, 138.938 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1201 in/lb, 1201.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.0600 hp, 1.536 kW |