Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6200 hp, 2.699 kWHorsepower rating output3.1600 hp, 2.356 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP3.62Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio15OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power3.16Output shaft center to input motor mounting face distance5.5100 in, 139.954 mmOutput styleLeftOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1708 in/lb, 1708.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6200 hp, 2.699 kW |
| Horsepower rating output | 3.1600 hp, 2.356 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 3.62 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 3.16 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.5100 in, 139.954 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1708 in/lb, 1708.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |