Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.9200 hp, 4.415 kWHorsepower rating output5.4700 hp, 4.079 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP5.92Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio7OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power5.47Output shaft center to input motor mounting face distance6.5200 in, 165.608 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1520 lbf, 6761.297 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1458 in/lb, 1458.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating6.8900 hp, 5.138 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.9200 hp, 4.415 kW |
| Horsepower rating output | 5.4700 hp, 4.079 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 5.92 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 5.47 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.5200 in, 165.608 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1520 lbf, 6761.297 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1458 in/lb, 1458.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 6.8900 hp, 5.138 kW |