Exact ratio25.26High Speed Shaft Diameter (in)2.125 inHigh Speed Shaft Length (in)4.75 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1768 rpmLip seal materialVitonLow Speed Shaft Diameter (in)3.4375 inNominal ratio25ProductBasic DrivesRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)7.5 inSeriesQuadrive AccessoriesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneVertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline6.58 inWidth Through Housing (in)9.1 in
| Exact ratio | 25.26 |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.125 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 4.75 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1768 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Low Speed Shaft Diameter (in) | 3.4375 in |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | Basic Drives |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 7.5 in |
| Series | Quadrive Accessories |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 6.58 in |
| Width Through Housing (in) | 9.1 in |