Drive typeScrew Conveyor (JSC)High Speed Shaft Diameter (in)1.125 inHigh Speed Shaft Length (in)2.5 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1741 rpmLip seal materialVitonNominal ratio25Product5115JScrew Conveyor Drive Shaft Diameter (in)1.5 inScrew Conveyor Drive Shaft Length (in)9 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5115Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline3.49 inWidth Through Housing (in)6.6 in
| Drive type | Screw Conveyor (JSC) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 1.125 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1741 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5115J |
| Screw Conveyor Drive Shaft Diameter (in) | 1.5 in |
| Screw Conveyor Drive Shaft Length (in) | 9 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5115 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 3.49 in |
| Width Through Housing (in) | 6.6 in |