Base to output center height2.2400 in, 56.896 mmBore dia output1.2500 in, 31.75 mmBore length5.7000 in, 144.78 mmCase size20Center distance (in)2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input0.5600 hp, 0.418 kWHorsepower rating output0.3600 hp, 0.268 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.56Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM29 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio60OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power0.36Output shaft center to input motor mounting face distance5.0000 in, 127.0 mmOutput styleHollowOverhung load1560 lbf, 6939.226 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output767 in/lb, 767.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating0.9600 hp, 0.716 kW
| Base to output center height | 2.2400 in, 56.896 mm |
| Bore dia output | 1.2500 in, 31.75 mm |
| Bore length | 5.7000 in, 144.78 mm |
| Case size | 20 |
| Center distance (in) | 2 in, Center distance (in):2.0000 in, 50.8 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 0.5600 hp, 0.418 kW |
| Horsepower rating output | 0.3600 hp, 0.268 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.56 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 29 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 0.36 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1560 lbf, 6939.226 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 767 in/lb, 767.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 0.9600 hp, 0.716 kW |