Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.2500 hp, 3.915 kWHorsepower rating output4.8900 hp, 3.646 kWHousing materialStainless steelInput180TC flangeInput HP5.25Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length0.8800 in, 22.352 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power4.89Output shaft center to input motor mounting face distance6.2900 in, 159.766 mmOutput styleHollowOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint/coatingNoRated torque output881 in/lb, 881.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating6.6100 hp, 4.929 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.2500 hp, 3.915 kW |
| Horsepower rating output | 4.8900 hp, 3.646 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 5.25 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.8800 in, 22.352 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 4.89 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.2900 in, 159.766 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 881 in/lb, 881.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 6.6100 hp, 4.929 kW |