Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmCenter to end of shaft distance8.1200 in, 206.248 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.4300 hp, 3.303 kWHorsepower rating output3.3300 hp, 2.483 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP4.43Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio40OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.875 inOutput horse power3.33Output shaft center to input motor mounting face distance12.5700 in, 319.278 mmOutput styleRightOverhung load4300 lbf, 19127.353 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4800 in/lb, 4800.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.8750 in, 47.625 mmShaft length output3.7600 in, 95.504 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating4.5000 hp, 3.356 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Center to end of shaft distance | 8.1200 in, 206.248 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.4300 hp, 3.303 kW |
| Horsepower rating output | 3.3300 hp, 2.483 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 4.43 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.875 in |
| Output horse power | 3.33 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 12.5700 in, 319.278 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 4300 lbf, 19127.353 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4800 in/lb, 4800.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.8750 in, 47.625 mm |
| Shaft length output | 3.7600 in, 95.504 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 4.5000 hp, 3.356 kW |