Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmCenter to end of shaft distance7.0600 in, 179.324 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.6400 hp, 1.969 kWHorsepower rating output1.9400 hp, 1.447 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP2.64Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, low temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio50OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power1.94Output shaft center to input motor mounting face distance10.2600 in, 260.604 mmOutput styleRightOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3485 in/lb, 3485.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output1.5000 in, 38.1 mmShaft length output3.5100 in, 89.154 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.9400 hp, 2.192 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Center to end of shaft distance | 7.0600 in, 179.324 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.6400 hp, 1.969 kW |
| Horsepower rating output | 1.9400 hp, 1.447 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 2.64 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, low temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 1.94 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.2600 in, 260.604 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3485 in/lb, 3485.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Shaft length output | 3.5100 in, 89.154 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.9400 hp, 2.192 kW |