Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.3200 hp, 0.984 kWHorsepower rating output1.2200 hp, 0.91 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.32Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM350 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio5OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power1.22Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance4.3900 in, 111.506 mmOutput styleHollowOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output219 in/lb, 219.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.9400 hp, 2.192 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.3200 hp, 0.984 kW |
| Horsepower rating output | 1.2200 hp, 0.91 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.32 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 350 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 1.22 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.3900 in, 111.506 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 219 in/lb, 219.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.9400 hp, 2.192 kW |