Base to output center height3.5000 in, 88.9 mmCase size32Center distance (in)3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 inCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5000 hp, 1.119 kWHorsepower rating output0.9900 hp, 0.738 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput HP1.5Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio60OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power0.99Output shaft center to input motor mounting face distance6.1100 in, 155.194 mmOutput styleRightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output2138 in/lb, 2138.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.0100 hp, 1.499 kW
| Base to output center height | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Case size | 32 |
| Center distance (in) | 3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 in |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5000 hp, 1.119 kW |
| Horsepower rating output | 0.9900 hp, 0.738 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 1.5 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 0.99 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1100 in, 155.194 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2138 in/lb, 2138.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.0100 hp, 1.499 kW |