Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input3.6200 hp, 2.699 kWHorsepower rating output3.1600 hp, 2.356 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP3.62Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length0.3800 in, 9.652 mmMounting bolt pattern width6.3800 in, 162.052 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power3.16Output shaft center to input motor mounting face distance5.5100 in, 139.954 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1708 in/lb, 1708.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating4.1500 hp, 3.095 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 3.6200 hp, 2.699 kW |
| Horsepower rating output | 3.1600 hp, 2.356 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 3.62 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.3800 in, 9.652 mm |
| Mounting bolt pattern width | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 3.16 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.5100 in, 139.954 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1708 in/lb, 1708.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 4.1500 hp, 3.095 kW |