Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.1900 hp, 1.633 kWHorsepower rating output1.4800 hp, 1.104 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.19Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio60OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power1.48Output shaft center to input motor mounting face distance7.0900 in, 180.086 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3194 in/lb, 3194.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.4300 hp, 1.812 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.1900 hp, 1.633 kW |
| Horsepower rating output | 1.4800 hp, 1.104 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.19 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 1.48 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.0900 in, 180.086 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3194 in/lb, 3194.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.4300 hp, 1.812 kW |