Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.5000 in, 38.1 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishGreenHorsepower rating input4.1800 hp, 3.117 kWHorsepower rating output3.8500 hp, 2.871 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP4.18Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.5 inOutput horse power3.85Output shaftHollow alternateOutput styleHollow alternateOverhung load1520 lbf, 6761.297 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1026 in/lb, 1026.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.6400 hp, 4.206 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.5000 in, 38.1 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | Green |
| Horsepower rating input | 4.1800 hp, 3.117 kW |
| Horsepower rating output | 3.8500 hp, 2.871 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 4.18 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.5 in |
| Output horse power | 3.85 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1520 lbf, 6761.297 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1026 in/lb, 1026.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.6400 hp, 4.206 kW |