Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmBore dia output0.7500 in, 19.05 mmBore length4.7400 in, 120.396 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.8600 hp, 0.641 kWHorsepower rating output0.7300 hp, 0.544 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.86Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.73Output shaft center to input motor mounting face distance4.4000 in, 111.76 mmOutput styleHollowOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output392 in/lb, 392.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.5800 hp, 1.178 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Bore dia output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Bore length | 4.7400 in, 120.396 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.8600 hp, 0.641 kW |
| Horsepower rating output | 0.7300 hp, 0.544 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.86 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.73 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 4.4000 in, 111.76 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 392 in/lb, 392.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.5800 hp, 1.178 kW |