Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input10.0100 hp, 7.464 kWHorsepower rating output8.8900 hp, 6.629 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput flange180TCInput HP11.36Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power10.24Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance8.8300 in, 224.282 mmOutput styleHollowOverhung load4190 lbf, 18638.049 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4804 in/lb, 4804.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating10.1600 hp, 7.576 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 10.0100 hp, 7.464 kW |
| Horsepower rating output | 8.8900 hp, 6.629 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input flange | 180TC |
| Input HP | 11.36 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 10.24 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.8300 in, 224.282 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 4190 lbf, 18638.049 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4804 in/lb, 4804.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 10.1600 hp, 7.576 kW |