Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.6400 hp, 1.969 kWHorsepower rating output1.9400 hp, 1.447 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP2.64Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio50OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power1.94Output shaft center to input motor mounting face distance10.2600 in, 260.604 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3485 in/lb, 3485.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.9400 hp, 2.192 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.6400 hp, 1.969 kW |
| Horsepower rating output | 1.9400 hp, 1.447 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 2.64 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 1.94 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.2600 in, 260.604 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3485 in/lb, 3485.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.9400 hp, 2.192 kW |