Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input2.5700 hp, 1.916 kWHorsepower rating output2.2200 hp, 1.655 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2.57Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio15OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power2.22Output shaft center to input motor mounting face distance8.5800 in, 217.932 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output1199 in/lb, 1199.0 in/lbRatio15 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.3000 hp, 2.461 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 2.5700 hp, 1.916 kW |
| Horsepower rating output | 2.2200 hp, 1.655 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2.57 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 15 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 2.22 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.5800 in, 217.932 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 1199 in/lb, 1199.0 in/lb |
| Ratio | 15 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.3000 hp, 2.461 kW |