Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5000 hp, 1.119 kWHorsepower rating output0.9900 hp, 0.738 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.5Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern width7.0000 in, 177.8 mmNominal ratio60OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power0.99Output shaft center to input motor mounting face distance6.1200 in, 155.448 mmOutput styleLeftOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2138 in/lb, 2138.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.0100 hp, 1.499 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5000 hp, 1.119 kW |
| Horsepower rating output | 0.9900 hp, 0.738 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.5 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern width | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 0.99 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1200 in, 155.448 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2138 in/lb, 2138.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.0100 hp, 1.499 kW |