Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmCenter to end of shaft distance9.0600 in, 230.124 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input28.4500 hp, 21.215 kWHorsepower rating output26.8400 hp, 20.015 kWHousing materialCast ironInput250TC FlangeInput flange250TCInput HP28.45Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMaterialClass 30 grey ironMax RPM350 rpmMotor compatibilityNEMA motor, 250TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio5OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter2 inOutput horse power26.84Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance14.5100 in, 368.554 mmOutput styleLeftOverhung load5100 lbf, 22685.93 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output4832 in/lb, 4832.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft diameter output2.0000 in, 50.8 mmShaft length output4.0100 in, 101.854 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating29.1200 hp, 21.715 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Center to end of shaft distance | 9.0600 in, 230.124 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 28.4500 hp, 21.215 kW |
| Horsepower rating output | 26.8400 hp, 20.015 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 250TC Flange |
| Input flange | 250TC |
| Input HP | 28.45 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Material | Class 30 grey iron |
| Max RPM | 350 rpm |
| Motor compatibility | NEMA motor, 250TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 2 in |
| Output horse power | 26.84 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 14.5100 in, 368.554 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 5100 lbf, 22685.93 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 4832 in/lb, 4832.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft diameter output | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Shaft length output | 4.0100 in, 101.854 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 29.1200 hp, 21.715 kW |