Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.5500 hp, 1.156 kWHorsepower rating output1.1700 hp, 0.872 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP1.55Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio40OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power1.17Output shaftHollow alternateOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output1685 in/lb, 1685.0 in/lbRatio40 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.1400 hp, 1.596 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.5500 hp, 1.156 kW |
| Horsepower rating output | 1.1700 hp, 0.872 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 1.55 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 40 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 1.17 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1685 in/lb, 1685.0 in/lb |
| Ratio | 40 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.1400 hp, 1.596 kW |