Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input12.2400 hp, 9.127 kWHorsepower rating output11.4600 hp, 8.546 kWHousing materialCast ironInput210TC flangeInput flange210TCInput HP12.24Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 210TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio7OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power11.46Output shaft center to input motor mounting face distance7.5500 in, 191.77 mmOutput styleHollowOverhung load2430 lbf, 10809.179 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output3054 in/lb, 3054.0 in/lbRatio7 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating12.5200 hp, 9.336 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 12.2400 hp, 9.127 kW |
| Horsepower rating output | 11.4600 hp, 8.546 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 210TC flange |
| Input flange | 210TC |
| Input HP | 12.24 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 210TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 7 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 11.46 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.5500 in, 191.77 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2430 lbf, 10809.179 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 3054 in/lb, 3054.0 in/lb |
| Ratio | 7 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 12.5200 hp, 9.336 kW |