Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.1300 hp, 0.843 kWHorsepower rating output1.0000 hp, 0.746 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.13Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio10OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power1Output shaftLeft (solid A)Output shaft center to input motor mounting face distance7.2300 in, 183.642 mmOutput styleLeftOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output361 in/lb, 361.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.2200 hp, 1.655 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.1300 hp, 0.843 kW |
| Horsepower rating output | 1.0000 hp, 0.746 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.13 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 1 |
| Output shaft | Left (solid A) |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2300 in, 183.642 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 361 in/lb, 361.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.2200 hp, 1.655 kW |