Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.2500 hp, 3.915 kWHorsepower rating output4.8900 hp, 3.646 kWHousing materialStainless steelInput180TC flangeInput HP5.25Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power4.89Output shaft center to input motor mounting face distance9.3300 in, 236.982 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint/coatingNoRated torque output881 in/lb, 881.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating6.6100 hp, 4.929 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.2500 hp, 3.915 kW |
| Horsepower rating output | 4.8900 hp, 3.646 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 5.25 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 4.89 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.3300 in, 236.982 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 881 in/lb, 881.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 6.6100 hp, 4.929 kW |