Base to output center height3.9900 in, 101.346 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length8.7400 in, 221.996 mmCase size35Center distance (in)3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input5.7900 hp, 4.318 kWHorsepower rating output5.0300 hp, 3.751 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP5.79Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power5.03Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance10.2600 in, 260.604 mmOutput styleHollowOverhung load2760 lbf, 12277.092 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output3620 in/lb, 3620.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating5.9700 hp, 4.452 kW
| Base to output center height | 3.9900 in, 101.346 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 8.7400 in, 221.996 mm |
| Case size | 35 |
| Center distance (in) | 3.5 in, Center distance (in):3.5000 in, 88.9 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 5.7900 hp, 4.318 kW |
| Horsepower rating output | 5.0300 hp, 3.751 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 5.79 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 5.03 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 10.2600 in, 260.604 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 2760 lbf, 12277.092 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 3620 in/lb, 3620.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 5.9700 hp, 4.452 kW |