Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.3200 hp, 0.984 kWHorsepower rating output0.9200 hp, 0.686 kWHousing materialStainless steelInput140TC flangeInput HP1.32Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length0.3800 in, 9.652 mmMounting bolt pattern width6.3800 in, 162.052 mmNominal ratio50OutputLeft side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power0.92Output shaft center to input motor mounting face distance5.5100 in, 139.954 mmOutput styleLeftOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1662 in/lb, 1662.0 in/lbRatio50 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.7600 hp, 1.312 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.3200 hp, 0.984 kW |
| Horsepower rating output | 0.9200 hp, 0.686 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 1.32 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.3800 in, 9.652 mm |
| Mounting bolt pattern width | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Nominal ratio | 50 |
| Output | Left side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 0.92 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.5100 in, 139.954 mm |
| Output style | Left |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1662 in/lb, 1662.0 in/lb |
| Ratio | 50 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.7600 hp, 1.312 kW |