Base to output center height5.3100 in, 134.874 mmBore dia output2.9380 in, 74.625 mmBore length11.8800 in, 301.752 mmCase size47Center distance (in)4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input4.1200 hp, 3.072 kWHorsepower rating output2.6300 hp, 1.961 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP4.12Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length11.0000 in, 279.4 mmMounting bolt pattern width5.8100 in, 147.574 mmNominal ratio60OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.9375 inOutput horse power2.63Output shaft center to input motor mounting face distance9.0100 in, 228.854 mmOutput styleHollowOverhung load5600 lbf, 24910.041 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output5683 in/lb, 5683.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating3.6500 hp, 2.722 kW
| Base to output center height | 5.3100 in, 134.874 mm |
| Bore dia output | 2.9380 in, 74.625 mm |
| Bore length | 11.8800 in, 301.752 mm |
| Case size | 47 |
| Center distance (in) | 4.7 in, Center distance (in):4.7500 in, 120.65 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 4.1200 hp, 3.072 kW |
| Horsepower rating output | 2.6300 hp, 1.961 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 4.12 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 11.0000 in, 279.4 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.8100 in, 147.574 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.9375 in |
| Output horse power | 2.63 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 9.0100 in, 228.854 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 5600 lbf, 24910.041 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 5683 in/lb, 5683.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 3.6500 hp, 2.722 kW |