Base to output center height1.9900 in, 50.546 mmBore dia output1.0000 in, 25.4 mmBore length5.4100 in, 137.414 mmCase size17Center distance (in)1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.8800 hp, 0.656 kWHorsepower rating output0.6800 hp, 0.507 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP0.88Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length4.1900 in, 106.426 mmMounting bolt pattern width2.7500 in, 69.85 mmNominal ratio25OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1 inOutput horse power0.68Output shaft center to input motor mounting face distance7.7500 in, 196.85 mmOutput styleHollowOverhung load1190 lbf, 5293.384 NPaint/coatingNoRated torque output609 in/lb, 609.0 in/lbRatio25 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.2800 hp, 0.954 kW
| Base to output center height | 1.9900 in, 50.546 mm |
| Bore dia output | 1.0000 in, 25.4 mm |
| Bore length | 5.4100 in, 137.414 mm |
| Case size | 17 |
| Center distance (in) | 1.7 in, Center distance (in):1.7500 in, 44.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.8800 hp, 0.656 kW |
| Horsepower rating output | 0.6800 hp, 0.507 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 0.88 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 4.1900 in, 106.426 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.7500 in, 69.85 mm |
| Nominal ratio | 25 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1 in |
| Output horse power | 0.68 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.7500 in, 196.85 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1190 lbf, 5293.384 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 609 in/lb, 609.0 in/lb |
| Ratio | 25 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.2800 hp, 0.954 kW |