Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmBore dia output1.6880 in, 42.875 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmFinishSilver-gray epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.0800 hp, 0.805 kWHorsepower rating output0.7200 hp, 0.537 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP1.08Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length6.3800 in, 162.052 mmMounting bolt pattern width3.3800 in, 85.852 mmNominal ratio60OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.6875 inOutput horse power0.72Output shaftHollow alternateOutput shaft center to input motor mounting face distance5.4900 in, 139.446 mmOutput styleHollow alternateOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1547 in/lb, 1547.0 in/lbRatio60 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating1.5700 hp, 1.171 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Bore dia output | 1.6880 in, 42.875 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.0800 hp, 0.805 kW |
| Horsepower rating output | 0.7200 hp, 0.537 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 1.08 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Mounting bolt pattern width | 3.3800 in, 85.852 mm |
| Nominal ratio | 60 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.6875 in |
| Output horse power | 0.72 |
| Output shaft | Hollow alternate |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4900 in, 139.446 mm |
| Output style | Hollow alternate |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1547 in/lb, 1547.0 in/lb |
| Ratio | 60 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 1.5700 hp, 1.171 kW |