Base to output center height3.2500 in, 82.55 mmCase size30Center distance (in)3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mmCenter to end of shaft distance6.7500 in, 171.45 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7500 hp, 2.051 kWHorsepower rating output2.2400 hp, 1.67 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP2.75Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length7.0000 in, 177.8 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio30OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.375 inOutput horse power2.24Output shaft center to input motor mounting face distance6.1200 in, 155.448 mmOutput styleLeft, rightOverhung load2300 lbf, 10230.91 NPaint/coatingNoRated torque output2417 in/lb, 2417.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.3750 in, 34.925 mmShaft length output3.2000 in, 81.28 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.5800 hp, 2.67 kW
| Base to output center height | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Case size | 30 |
| Center distance (in) | 3 in, Center distance (in):3.0000 in, 76.2 mm |
| Center to end of shaft distance | 6.7500 in, 171.45 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7500 hp, 2.051 kW |
| Horsepower rating output | 2.2400 hp, 1.67 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.75 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.0000 in, 177.8 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.375 in |
| Output horse power | 2.24 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.1200 in, 155.448 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 2300 lbf, 10230.91 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 2417 in/lb, 2417.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.3750 in, 34.925 mm |
| Shaft length output | 3.2000 in, 81.28 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.5800 hp, 2.67 kW |