Base to output center height2.8700 in, 72.898 mmCase size26Center distance (in)2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mmCenter to end of shaft distance5.6300 in, 143.002 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input2.7100 hp, 2.021 kWHorsepower rating output2.3200 hp, 1.73 kWHousing materialStainless steelInput56C flangeInput HP2.71Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length0.3800 in, 9.652 mmMounting bolt pattern width6.3800 in, 162.052 mmNominal ratio20OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power2.32Output shaft center to input motor mounting face distance5.5100 in, 139.954 mmOutput styleRightOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint/coatingNoRated torque output1673 in/lb, 1673.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.6700 in, 67.818 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating3.7100 hp, 2.767 kW
| Base to output center height | 2.8700 in, 72.898 mm |
| Case size | 26 |
| Center distance (in) | 2.6 in, Center distance (in):2.6300 in, 66.802 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.6300 in, 143.002 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 2.7100 hp, 2.021 kW |
| Horsepower rating output | 2.3200 hp, 1.73 kW |
| Housing material | Stainless steel |
| Input | 56C flange |
| Input HP | 2.71 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 0.3800 in, 9.652 mm |
| Mounting bolt pattern width | 6.3800 in, 162.052 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 2.32 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.5100 in, 139.954 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint/coating | No |
| Rated torque output | 1673 in/lb, 1673.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.6700 in, 67.818 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 3.7100 hp, 2.767 kW |