Drive typeShaft mounted (JR)High Speed Shaft Diameter (in)2.5 inHigh Speed Shaft Length (in)6.76 inHigh Speed Shaft Speed [Max] (rpm)1828 rpmLip seal materialVitonNominal ratio25Product5415JRecommended Driven Shaft Length [Nom] (in)10.375 inSeriesQuadrive Gear DrivesType of auxiliary cooling supplied with gear driveNoneUnit size5415Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline8.02 inWidth Through Housing (in)10.3 in
| Drive type | Shaft mounted (JR) |
| High Speed Shaft Diameter (in) | 2.5 in |
| High Speed Shaft Length (in) | 6.76 in |
| High Speed Shaft Speed [Max] (rpm) | 1828 rpm |
| Lip seal material | Viton |
| Nominal ratio | 25 |
| Product | 5415J |
| Recommended Driven Shaft Length [Nom] (in) | 10.375 in |
| Series | Quadrive Gear Drives |
| Type of auxiliary cooling supplied with gear drive | None |
| Unit size | 5415 |
| Vertical distance from high speed shaft (HSS) centerline to low speed shaft (LSS) centerline | 8.02 in |
| Width Through Housing (in) | 10.3 in |