Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmCenter to end of shaft distance5.1400 in, 130.556 mmFinishWhite epoxyHorsepower rating input5.2500 hp, 3.915 kWHorsepower rating output4.8900 hp, 3.646 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP5.25Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio5OutputDouble solid output shaftOutput bore/shaft diameter1.25 inOutput horse power4.89Output shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleLeft, rightOverhung load1330 lbf, 5916.135 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output881 in/lb, 881.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output1.1250 in, 28.575 mmShaft length output2.1800 in, 55.372 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating6.6100 hp, 4.929 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Center to end of shaft distance | 5.1400 in, 130.556 mm |
| Finish | White epoxy |
| Horsepower rating input | 5.2500 hp, 3.915 kW |
| Horsepower rating output | 4.8900 hp, 3.646 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 5.25 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Double solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 1.25 in |
| Output horse power | 4.89 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Left, right |
| Overhung load | 1330 lbf, 5916.135 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 881 in/lb, 881.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 1.1250 in, 28.575 mm |
| Shaft length output | 2.1800 in, 55.372 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 6.6100 hp, 4.929 kW |