Base to output center height4.4400 in, 112.776 mmBore dia output2.1880 in, 55.575 mmBore length9.8200 in, 249.428 mmCase size40Center distance (in)4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mmGearbox component typeGearboxHorsepower rating input13.3300 hp, 9.94 kWHorsepower rating output12.2700 hp, 9.15 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput HP13.33Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length8.5000 in, 215.9 mmMounting bolt pattern width5.0000 in, 127.0 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter2.1875 inOutput horse power12.27Output shaft center to input motor mounting face distance8.3700 in, 212.598 mmOutput styleHollowOverhung load3640 lbf, 16191.527 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output4418 in/lb, 4418.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating14.9600 hp, 11.156 kW
| Base to output center height | 4.4400 in, 112.776 mm |
| Bore dia output | 2.1880 in, 55.575 mm |
| Bore length | 9.8200 in, 249.428 mm |
| Case size | 40 |
| Center distance (in) | 4 in, Center distance (in):4.0000 in, 101.6 mm |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 13.3300 hp, 9.94 kW |
| Horsepower rating output | 12.2700 hp, 9.15 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input HP | 13.33 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 8.5000 in, 215.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 2.1875 in |
| Output horse power | 12.27 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 8.3700 in, 212.598 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 3640 lbf, 16191.527 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 4418 in/lb, 4418.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 14.9600 hp, 11.156 kW |