Base to output center height3.5000 in, 88.9 mmBore dia output1.9380 in, 49.225 mmBore length7.7600 in, 197.104 mmCase size32Center distance (in)3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 inGearbox component typeGearboxHorsepower rating input7.1100 hp, 5.302 kWHorsepower rating output6.5200 hp, 4.862 kWHousing materialCast ironInput180TC flangeInput HP7.11Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 180TC frameMounting bolt pattern length7.5000 in, 190.5 mmMounting bolt pattern width4.0000 in, 101.6 mmNominal ratio10OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.9375 inOutput horse power6.52Output shaft center to input motor mounting face distance6.9100 in, 175.514 mmOutput styleHollowOverhung load1720 lbf, 7650.941 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output2347 in/lb, 2347.0 in/lbRatio10 to 1Seal typeSingle-lip contactSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.8500 hp, 5.854 kW
| Base to output center height | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Bore dia output | 1.9380 in, 49.225 mm |
| Bore length | 7.7600 in, 197.104 mm |
| Case size | 32 |
| Center distance (in) | 3.0000 in, 76.2 mm, Center distance (in):3.2 in |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 7.1100 hp, 5.302 kW |
| Horsepower rating output | 6.5200 hp, 4.862 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 180TC flange |
| Input HP | 7.11 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 180TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 7.5000 in, 190.5 mm |
| Mounting bolt pattern width | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Nominal ratio | 10 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.9375 in |
| Output horse power | 6.52 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 6.9100 in, 175.514 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1720 lbf, 7650.941 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 2347 in/lb, 2347.0 in/lb |
| Ratio | 10 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.8500 hp, 5.854 kW |