Base to output center height1.7100 in, 43.434 mmCase size13Center distance (in)1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mmCenter to end of shaft distance4.0000 in, 101.6 mmFinishGreenGearbox component typeGearboxHorsepower rating input1.3200 hp, 0.984 kWHorsepower rating output1.2200 hp, 0.91 kWHousing materialCast ironInput0.5 in Input ShaftInput HP1.32Input styleSeparate, Input style:Solid input shaftLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length3.2500 in, 82.55 mmMounting bolt pattern width2.0000 in, 50.8 mmNominal ratio5OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.625 inOutput horse power1.22Output shaftRight (solid B)Output styleRightOverhung load650 lbf, 2891.344 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output219 in/lb, 219.0 in/lbRatio5 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.5000 inShaft diameter output0.6250 in, 15.875 mmShaft length input1.2200 in, 30.988 mmShaft length output1.9000 in, 48.26 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating2.9400 hp, 2.192 kW
| Base to output center height | 1.7100 in, 43.434 mm |
| Case size | 13 |
| Center distance (in) | 1.3 in, Center distance (in):1.3300 in, 33.782 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.0000 in, 101.6 mm |
| Finish | Green |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 1.3200 hp, 0.984 kW |
| Horsepower rating output | 1.2200 hp, 0.91 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.5 in Input Shaft |
| Input HP | 1.32 |
| Input style | Separate, Input style:Solid input shaft |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 3.2500 in, 82.55 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.0000 in, 50.8 mm |
| Nominal ratio | 5 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.625 in |
| Output horse power | 1.22 |
| Output shaft | Right (solid B) |
| Output style | Right |
| Overhung load | 650 lbf, 2891.344 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 219 in/lb, 219.0 in/lb |
| Ratio | 5 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.5000 in |
| Shaft diameter output | 0.6250 in, 15.875 mm |
| Shaft length input | 1.2200 in, 30.988 mm |
| Shaft length output | 1.9000 in, 48.26 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 2.9400 hp, 2.192 kW |