Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmFinishSilver-gray epoxyHorsepower rating input2.0000 hp, 1.491 kWHorsepower rating output1.6400 hp, 1.223 kWHousing materialCast ironInput140TC flangeInput flange140TCInput HP2Input styleQuillLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 140TC frameMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio20OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power1.64Output shaftHollowOutput shaft center to input motor mounting face distance5.4600 in, 138.684 mmOutput styleHollowOverhung load1610 lbf, 7161.637 NPaint typeStainless epoxyPaint/coatingGreenRated torque output1178 in/lb, 1178.0 in/lbRatio20 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutySuitable for washdownYesThermal horsepower rating2.6200 hp, 1.954 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Finish | Silver-gray epoxy |
| Horsepower rating input | 2.0000 hp, 1.491 kW |
| Horsepower rating output | 1.6400 hp, 1.223 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 140TC flange |
| Input flange | 140TC |
| Input HP | 2 |
| Input style | Quill |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 140TC frame |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 20 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 1.64 |
| Output shaft | Hollow |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 5.4600 in, 138.684 mm |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1610 lbf, 7161.637 N |
| Paint type | Stainless epoxy |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 1178 in/lb, 1178.0 in/lb |
| Ratio | 20 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 2.6200 hp, 1.954 kW |