Base to output center height2.5000 in, 63.5 mmBore dia output1.4380 in, 36.525 mmBore length6.6200 in, 168.148 mmCase size23Center distance (in)2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mmHorsepower rating input5.6000 hp, 4.176 kWHorsepower rating output5.2200 hp, 3.893 kWHousing materialCast ironInput0.875 in Input ShaftInput HP5.6Input styleSeparateLubrication typePAG, standard temperatureMounting bolt pattern length5.0000 in, 127.0 mmMounting bolt pattern width2.8800 in, 73.152 mmNominal ratio4OutputHollow boreOutput bore/shaft diameter1.4375 inOutput horse power5.22Output shaftHollowOutput styleHollowOverhung load1063 lbf, 4728.46 NPaint typeStandardPaint/coatingGreenRated torque output752 in/lb, 752.0 in/lbRatio4 to 1Seal typeSingle-lip contactShaft dia input0.8750 inShaft length input1.1700 in, 29.718 mmSuitable for washdownNoThermal horsepower rating7.0000 hp, 5.22 kW
| Base to output center height | 2.5000 in, 63.5 mm |
| Bore dia output | 1.4380 in, 36.525 mm |
| Bore length | 6.6200 in, 168.148 mm |
| Case size | 23 |
| Center distance (in) | 2.3 in, Center distance (in):2.3100 in, 58.674 mm |
| Horsepower rating input | 5.6000 hp, 4.176 kW |
| Horsepower rating output | 5.2200 hp, 3.893 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 0.875 in Input Shaft |
| Input HP | 5.6 |
| Input style | Separate |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Mounting bolt pattern length | 5.0000 in, 127.0 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.8800 in, 73.152 mm |
| Nominal ratio | 4 |
| Output | Hollow bore |
| Output bore/shaft diameter | 1.4375 in |
| Output horse power | 5.22 |
| Output shaft | Hollow |
| Output style | Hollow |
| Overhung load | 1063 lbf, 4728.46 N |
| Paint type | Standard |
| Paint/coating | Green |
| Rated torque output | 752 in/lb, 752.0 in/lb |
| Ratio | 4 to 1 |
| Seal type | Single-lip contact |
| Shaft dia input | 0.8750 in |
| Shaft length input | 1.1700 in, 29.718 mm |
| Suitable for washdown | No |
| Thermal horsepower rating | 7.0000 hp, 5.22 kW |