Base to output center height1.8700 in, 47.498 mmCase size15Center distance (in)1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mmCenter to end of shaft distance4.3100 in, 109.474 mmFinishWhite epoxyGearbox component typeGearboxHorsepower rating input0.5100 hp, 0.38 kWHorsepower rating output0.3800 hp, 0.283 kWHousing materialCast ironInput56C flangeInput flange56CInput HP0.51Input style3-Piece coupledLubrication typePAG, standard temperatureMotor compatibilityNEMA motor, 56C frameMounting bolt pattern length3.5000 in, 88.9 mmMounting bolt pattern width2.2500 in, 57.15 mmNominal ratio30OutputRight side solid output shaftOutput bore/shaft diameter0.75 inOutput horse power0.38Output shaft center to input motor mounting face distance7.2300 in, 183.642 mmOutput styleRightOverhung load710 lbf, 3158.237 NPaint typeWhite epoxyPaint/coatingWhiteRated torque output413 in/lb, 413.0 in/lbRatio30 to 1Seal typeTwo-piece harsh dutyShaft diameter output0.7500 in, 19.05 mmShaft length output2.2300 in, 56.642 mmSuitable for washdownYesThermal horsepower rating0.9600 hp, 0.716 kW
| Base to output center height | 1.8700 in, 47.498 mm |
| Case size | 15 |
| Center distance (in) | 1.5 in, Center distance (in):1.5000 in, 38.1 mm |
| Center to end of shaft distance | 4.3100 in, 109.474 mm |
| Finish | White epoxy |
| Gearbox component type | Gearbox |
| Horsepower rating input | 0.5100 hp, 0.38 kW |
| Horsepower rating output | 0.3800 hp, 0.283 kW |
| Housing material | Cast iron |
| Input | 56C flange |
| Input flange | 56C |
| Input HP | 0.51 |
| Input style | 3-Piece coupled |
| Lubrication type | PAG, standard temperature |
| Motor compatibility | NEMA motor, 56C frame |
| Mounting bolt pattern length | 3.5000 in, 88.9 mm |
| Mounting bolt pattern width | 2.2500 in, 57.15 mm |
| Nominal ratio | 30 |
| Output | Right side solid output shaft |
| Output bore/shaft diameter | 0.75 in |
| Output horse power | 0.38 |
| Output shaft center to input motor mounting face distance | 7.2300 in, 183.642 mm |
| Output style | Right |
| Overhung load | 710 lbf, 3158.237 N |
| Paint type | White epoxy |
| Paint/coating | White |
| Rated torque output | 413 in/lb, 413.0 in/lb |
| Ratio | 30 to 1 |
| Seal type | Two-piece harsh duty |
| Shaft diameter output | 0.7500 in, 19.05 mm |
| Shaft length output | 2.2300 in, 56.642 mm |
| Suitable for washdown | Yes |
| Thermal horsepower rating | 0.9600 hp, 0.716 kW |